Gyarmathy Zsigáné
Helyismereti Vetélkedő

 


Általános bemutatás

            A Gyarmathy Zsigáné helyismereti vetélkedő Kalotaszeg fiataljainak szentelt rendezvény. A Kós Károly Kulturális Egyesület, valamint az Ady Endre Kulturális Egyesület szervezésében immár a hatodik alkalommal versenyezhettek a tanulók. A két napos rendezvénysorozatot a környék iskoláiban tanuló magyar osztályoknak szánjuk, de az iskoláktól független, kizárólag egyesületi tevékenység.

            Öt versenyformát foglal magába: irodalmi, néprajzi, történelmi, természetföldrajzi, valamint sport és ügyességi vetélkedő. Az ismeretek kizárólag Kalotaszegre vonatkoznak. Az egyesület tagjai összeállítottak egy 25 oldalas tananyagot e témakörökből. A versenyre osztályok nevezhetnek be. A benevezés feltétele, hogy minden versenyformában kötelező részt venni, és csak olyan osztály nevezhet be, melynek minden tagja részt vesz valamilyen versenyformába. 4-4 tanulót állít ki az osztály minden versenyre. Az külön-külön szerzett pontszámok összeadásával a második nap végén derül ki, hogy melyik osztály a győztes. Az első három osztályt díjazzuk (pénz, kirándulás, könyv), de minden versenyzőt megjutalmazunk munkájáért. Az 5-7 tagú zsűri két napon át figyeli, pontozza a csapatok munkáját.

 A verseny célja

             Mivel a verseny tananyaga, Kalotaszeg helytörténete, irodalma, néprajza, természetföldrajza nem szerepel az iskolai tananyagba, e rendezvény kitűnő alkalom arra, hogy fiataljaink megismerjék játékosan azokat az ismereteket, melyek elengedhetetlenül fontosak egy szellemileg, lelkileg és identitásában teljes személyiség kialakulásához. A felkészülés során a tanulók megismerhetik Kalotaszeg kulturális értékeit. Az irodalmi vetélkedőre Gyarmathy Zsigáné, Kós Károly, Ady Endre Kalotaszeggel kapcsolatos írásait ismerhették meg, de olyan személyiségekről is tanulnak, mint Valkai András, Kájoni János, Nagybarcsai Barcsai Domokos, Ravasz László, akik kapcsolatban álltak Kalotaszeggel. Történelmi vetélkedőnk célja a történeti tisztánlátás elősegítése a magyar történelem kalotaszegi eseményeinek a megismertetésével. A vidék természetföldrajzából való versenyzéskor fejlődik a tanulók tájékozódási képessége és a természeti kincsek értékelésére való igénye. A néprajzi vetélkedőn az elméleti ismeretek mellett élményszerűen újraélhetik szüleik, nagyszüleik szokásait, régiségeket gyűjtenek, kiállítják azokat. A négy versenyforma mellett a felszabadulást és a szórakozást biztosította a sport és ügyességi vetélkedő. Mivel egész osztályközösségek versenyeznek, erősödik a tanulók közti kapcsolat, mozgósítjuk az egyes iskolák pedagógusait, de a szülőket, nagyszülőket is, hisz a versenyekre hallgatóként bárki bejöhet.

            A vetélkedők helyszínei a bánffyhunyadi és a kotaszentkirály-zentelkei kultúrotthonok. A természetföldrajzi vetélkedőt mindig valamelyik kalotaszegi település utcáin, akadályverseny formájában rendezzük meg, hogy megismerhessék gyermekeink a vidék földrajzi, történelmi értékeit is. A helyszínre a kalotaszentkirály-zentelkei Ady Endre Iskola autóbusza szállítja a versenyzőket.

 Érintett települések, iskolák

            A Bánffyhunyadi Iskolaközpont
            A bánffyhunyadi Octavian Goga Elméleti Líceum
            A körösfői I-VIII. Osztályos Iskola
            A kalotaszentkirály-zentelkei Ady Endre Iskola

Rövid történet

Immár hat alkalommal került megrendezésre:

           2001. június 9-10. Bánffyhunyad
           2002. április 6-7. Kalotaszentkirály-Zentelke
           2002. április 20-21. Bánffyhunyad
           2003. november 8-9. Kalotaszentkirály-Zentelke
           2004. május 8-9. Bánffyhunyad
           2004. november 12-14, Kalotaszentkirály-Zentelke

 Támogatók

          Communitas Alapítvány
          Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma
          Illyés Közalapítvány
          Helyi RMDSZ szervezetek
          magánszemélyek, vállalkozók
          a települések önkormányzatai


Néprajzi vetélkedő

 

 



 


A versenyzők a település
névadójára, Szent Istvánra
emlékeznek