Környékünk látnivalói
A Kalotaszentlkirályra érkezők nem csak községünket csodálhatják meg, hanem településünktől is nem messze találhatnak természeti szépségeket és mesterséges alkotásokat (templomookat, várakat), ahová megfelelő úton tudnak eljutni, bázisnak használva településünket!
FEHÉR SZIKLÁK. Impozáns látványt nyújtanak a Kalota-havas vulkanikus vonulatának keleti részén kiemelkedő szakadékos tengeri mészkősziklák. A Székelyjói vízeséstől továbbhaladva tekinthetők meg. Az autó leparkolása után a sziklatömbök lábaihoz 20 percnyi gyaloglás szükséges.(Kalotaszentkirálytól 32 km.
SZÉKELYJÓI (HAVASREKETTYEI) VÍZESÉS ÉS SZURDOKVÖLGY. A Székelyjó szurdokvölgyében található a festői látványt nyújtó 24 m magas fátyolos vízesés. Megközelíthető Havasrekettye faluból egy 5 km hosszú jó állapotban levő erdei úton. (Kalotaszentkirálytól 29 km)
VARJÚVÁR Kós Károly, a neves író-építész alkotása, ma is a család tulajdonát képezi. Körösfő után az E60-as útról Nádas felé letérve kövezett úton közelíthető meg. 3 km után, mielőtt a faluba érnénk a balra térő mezei úton 2,5 km távolság megtétele után tárul elénk a völgyben magasló kőépület impozáns látványa. (Kalotaszentkirálytól 18km)
A PÁDISI-FENNSÍK. Románia legszebb és legnagyobb karsztvidéke világszerte ismert természeti képződményekkel, a víznyelők, búvópatakok, barlangok paradicsoma. A pádisi menedékháztól számos túralehetőség kínálkozik. A menedékház Havasrekettyétől 31, Kalotaszentkirálytól 55 km-re (3 órás autózás) található.
KALOTA-HAVAS (VLEGYÁSZA, VIGYÁZÓ). Az Erdélyi-Szigethegység második legmagasabb vulkanikus hegyvonulata (1836 m). Az 1430 m-en levő menedékháztól turistaútvonalak vezetnek a csúcsra és a Fehér sziklákhoz. A menedékház május és november közötti időszakban autóval is megközelíthető a Székelyjótól északra induló 10 km hosszú erdei úton. (Kalotaszentkirálytól 22 km).
A MAGYARGYERŐMONOSTORI REFORMÁTUS TEMPLOM első írásos említése 1196-ból való. A karzat, a mennyezet és a padok festett kazettái a 18. században készültek. Számos népművészeti tárgy, kő- és fafaragás, varrottas tekinthető meg. (Kalotaszentkirálytól 12 km).
A TORDAI SÓBÁNYA idegenvezetői kísérettel látogatható. Lenyűgöző látványt nyújtanak a földalatti alagútak és tárnák. 1271-től kézi eszközökkel fejtették innen a sót egészen 1932-ig, amikor véglegesen bezárták. Tordára érkezve a „SalinaTurda/Tordai sóbánya” feliratú táblákat kell követni.(Kalotaszentkirálytól 87 km)
TORDAI HASADÉK 1,5 km hosszú szurdokvölgyét 300 m magas sziklafalak árnyékolják, melyek több mint 1000 növény- és 100 madárfajnak adnak otthont. A rezervátumon át több, különböző nehézségű jelzett turistaút is vezet. Tordáról a Cheile Turzi/Tordai hasadék feliratú táblák mentén haladva lehet eljutni a hasadékba. (Kalotaszentkirálytól 99 km)
SÁRKÁNYOK KERTJE geológiai rezervátum Almásgalgó határában. A faluba érkezve a 126-os háznál balra tér el a mezei út, melyen autóval egy kis menedékházig lehet eljutni. Onnan rövid séta után megcsodálhatjuk a szokatlan formájú geológiai csodálkat.(Kalotaszentkirálytól 53 km)A MAGYARVALKÓI REFORMÁTUS ERŐDTEMPLOMa 13. században épült, udvarán számos kopjafát őriznek. A templombelső megtekintéséhez a 189 szám alatti családhoz forduljanak. (Kalotaszentkirálytól 9 km)
KÖRÖSFŐN az E60-as út mentén a helybeliek üzletsorában népművészeti tárgyak: varrottasok, fafaragások, kerámiák vásárolhatók. A református templom is figyelmet érdemel. (Kalotaszentkirálytól 12 km)
BÉLESI (JÓSIKAFALVI) VÍZTÁROZÓ. Az Erdélyi-Szigethegység legnagyobb gyűjtőtava. Horgászásra, vízisportok gyakorlására alkalmas. Partján érdekes gyalogtúrára nyílik lehetőség. (Kalotaszentkirálytól 25 km)
A sebesvári VIZIMALOM körülberül 160 éves. A ruhákat még mindig ebben a malomban mossák. A főúti jelzőtábba egyeneseu a malomhoz vezet. (Kalotaszentkirálytól 20 km.
A NAGYSEBES VÖLGYÉBEN hagyományos parasztgazdaságokat, mezőgazdasági területeket és a festői környezetben a Nagysebes felső folyásán létrehozott mesterséges víztározó nyújtanak felejthetetlen élményt. (A víztározó Kalotaszentkirálytól 45 km-re található.)
A SEBESVÁR a XIV. században épült. Mára állapota nagyon megromlott. A hajdani épületnek csupán néhány falmaradványa (a leghosszabb 80m és 10-18m magas) és egy bástyája látogatható. Kissebesre (Bologa) érve a Cetate Medievală/Középkori vár feliratú tábla jelzi a 5-10 perces utat. (Kalotaszentkirálytól 19 km).
A BÁNFFYHUNYADI TEMPLOM a város központjában található műemlék épület. A templomot feltehetően a 13. században építették. A mai templom helyén 1200 körül épült kisebb templom állt, melyet 1307-ben kibővítettek. (Kalotaszentkirálytól 6 Km)